Quantcast
Channel: DIZAINOLOGIJA
Viewing all 95 articles
Browse latest View live

Pakalbėkime apie šriftą...


Eurobasket 2015 reklamos: ar galima tai vadinti reklama?

$
0
0
Žinoma, Lietuvos rinka ir gyventojų perkamoji galia maža ir žinoma, kad besireklamuojantys TV nori minimaliom investicijom gauti maksimalios grąžos, bet kažkaip apmaudu, kad mes JIEMS esame tuščia vieta  – iš esmės įspūdis toks, jog mums metamas sudžiūvęs kažkieno jau apgaružtas kaulas – „tau bus gerai ir taip“. Įspūdis toks, kad laikas sustojo ir aš matau pernykščias FIBA World Cup 2014 reklamas. Įspūdis toks, kad besireklamuojantys patys netiki reklama. Įspūdis toks, kad geriausia, ką Lietuvoje galima sukurti, tai animuoti laikraščio skelbimą (nors net paaugliai jau kuria su visokiais GoPro, GoPro Spherical,DJI Phantom 2 Vision ir dronais-kvadrokopteriais). 

Turbūt tik Lietuvoje geriausia vieta reklamuoti koldūnus – „private party“, skambant à la David Guetta ritmams, o saulėgrąžas – paplūdimyje/paupyje merginų su bikini apsuptyje. Ar tik tokios reklamos mes – potencialūs pirkėjai – verti? Ar taip viliojami klientai XXI a.? Gal tai kanonų laužymas? Kažin ar pirkėjas tuo patikės. Ir balionai. Visi pamišo dėl oro balionų ir tai net tampa juokinga.

Įdomus pastebėjimas – reklamos sunkiasvoriai (bankai, vaistai, telekomunikacijų bendrovės) reklamų Eurobasket 2015 metu atsisakė. Gal nuo aštuntfinalio pasirodys?

P.S. Niekad nemačiau "Super Bowl" finalo – nejau ir Amerikoje kas antra reklama susieta su amerikietišku futbolu?

Pradedame animuotų laikraštinių skelbimų pynutę: pigu.lt
Nejau lietuviai nuo šašlų, kebabų ir daktariškos dešros metėsi prie šaldytų hamburgerių? Pakuotės tekstą ėmė ir patingėjo išversti į čiabuvių kalbą.
Žinoma, geriausia (ham)burgerius lauke kepti apsirengus kostiumu.  Tokia lietuviška mada. Ir gerai, kad herojus su Jasaičio pagalba įdėti į krepšį neužmiršo. Kitaip niekas burgerių nepirktų .
Ir vėl animuotas laikraščio skelbimas.
Dar viena animuota laikraščio reklama. Nesugebėta net "Židiniai ir kaminai"į stačiakampį padoriai įkomponuoti! Ir "K" didžioji???
Tas pats, kaip ir pernai. Na ne, keli kadrai kitokie.
Net "Electrolux"– kaip ir dauguma – tesugebėjo pateikti animuotą laikraščio skelbimą :(
Turbūt dirbtiniausias Kazlausko monologas gyvenime. Ir mes juo patikėsime?
"Eternit Baltic" pasistengė priblokšti efektais, bet užmiršo tribūnose prilipdyti žiūrovų. Kokią gi euforiją išspausi, rodydamas treniruotę? Be to, komandos labai įdomios – po 4 žaidėjus. Kita vertus ar mūsų krepšinis kada nors garsėjo "stogais"?
Balionai, balionai, visur balionai. Kaip ekonomiška: vaizdas tas pats, keičiam tik logus, tai "Weber", tai "Fido" (žr. pavyzdžius žemiau). Ir – desertui – COMIC SANS!!!
Nuo šiol seksualiausias ir glamūriškiausias dūzgių maistas – koldūnai. 
Gražiausias ir nepakeičiamas vakarėlių atributas.  O gal įvyks stebuklas ir taip atsitiks?
Aišku, kad ūsuoto Jankūno niekas nepažins, o Mačiulio net nepastebės. Situacija nuobodi ir dirbtina, be idėjos. Nei jie savo gyvenime, nei juo labiau vakarėliuose valgo tuos koldūnus.
Koldūnai įvairioms progoms.
Dar vienas animuotas skelbimas be idėjos. Sužavėjo pakraigės linija. Ką ji galėtų reikšti?
LHV susiprato rodyti naujesnius įvykius, bet taip ir norisi pasakyti: – Graikijos krizė? O koks joje LHV vaidmuo? Ką bankas siūlo? Konstatuoti įvykius post factum?
Nesupratau, ką siūlo "Mogo", kol nepamačiau reklaminio stendo per rungtynes. Klipas be jokios idėjos ir su prastu tekstu.
Asketai. Animuotas laikraštinis skelbimas su keliais 3D drugeliais.
Balionas! Ir vėl balionas! Su prastai parinktu ir įkomponuotu tekstu.
Nejau "Provident" tiki, kad per sekundę kas nors sugebės perskaityti tiek teksto?
Vienas iš šviežesnių vizualinių sprendimų
Dar vienas animuotas laikraštinis skelbimas. "König Stadter" yra pavadimas ir t.b. išskirtas kabutėmis.
Man regis "Švyturys"šią "nealkoholinę" reklamą naudos 10, o gal ir 100 metų. Kodėl miega "Stumbras"? Galėtų išleisti nealkoholinę degtinę.
Šykštumo apoteozė: balsas + logas. Ir tai vadinasi įtikinanti reklama? O gal ji nuobodi, bet efektyvi? To niekada nesužinosime.
Balionai! Ir vėl balionai! Jei "lengvai"– kas gi daugiau? Šriftas iš moksleivio sąsiuvinio.
Animuotas laikraštinis skelbimas. Liūdnuva.
Spėju: tikslinė auditorija – pasiturinčios moterys? Keisk fantazijų pasaulį į tikrą? Nuimkite, prašau, tą šriftą iš "multiko"!
Pažintys ne kiekvienam – tik tiems, kas reguliariai mokės. Nieko geriau nesugalvota, kaip parodyti stop kadrą. "Sojuzmultfilm" tipo šriftas-logas-domenas visiškai ne į temą.
O taip! Sunku įsivaizduoti saulėgrąžas be jūros ir tuščio paplūdimio!  
Ir apskritai – TV reklamuoti saulėgrąžas? SAU-LĖ-GRĄ-ŽAS???
Garsioji "Žalia-raudona giria": skurdu, banalu ir netikęs šriftas.

Kuris šriftas efektyviausias?

$
0
0
2012 m. "The New York Times" atliko tyrimą, iš kurio paaiškėjo, kad informacija, surinkta "Baskerville" pasitikima labiausiai, o "Comic Sans"– mažiausiai. Buvo analizuoti serifiniai "Baskerville", "Computer Modern" ir "Georgia" bei beserifiai "Trebuchet", "Helvetica" ir "Comic Sans".
Panašų tyrimą šiemet atliko mobiliosios reklamos paslaugų kompanija "Yieldmo", tik jos tyrimo auditorija buvo 44 kartus platesnė. Tyrimui pasirinkti beserifiai "Helvetica", "Arial", "Verdana" ir serifiniai "Times New Roman", "Georgia" ir "Garamond", kuriais buvo surinkti reklaminiai tekstai. Efektyvumas buvo matuojamas naudotojų spragtelėjimais (CTR). Blogiausią rezultatą parodė "Garamond" ir tai gerokai stebina, nes šis šriftas yra ir seniausias ir patikimiausias (beje, ilgus metus jis buvo korporatyviniu "Apple"šriftu).
"Yieldmo" tyrime nugalėjo "Times New Roman", skurtas dar 1932 m. TNR sėkmę "Yieldmo" aiškina tuo, kad jis sujungia "Baskerville" pedantiškumą, gerą "Georgia" skaitomumą ir "Garamond" elementų kontrastingumą. Po tyrimo "Yeldmo" ketina visų savo skelbimų šriftą pakeisti iš "Helvetica"į "Times New Roman".

"Pentawards" pasibaigus: šių metų pakuotės dizaino tendencijos

$
0
0
Ką tik Londone pasibaigė vienas prestižiškiausių pasaulyje pakuočių dizaino konkursų "Pentawards". Jo žiuri nare buvo vienos stambiausių Rusijos dizaino agentūros "Depot WPF" vykdančioji direktorė Anna Lukanina. Štai jos pastabos apie 7 pasaulines pakuočių dizaino tendencijas.

1. Ypatingas dėmesys pakuočių medžiagų kokybei ir formai
Marc Jacobs Beauty Line (by Established)
Gino's Garden (by Marios Karystios)
2. Prekybos centrai virsta meno muziejais
Van der Burgh Chocolaad Jheronimus (by Studio Kluif) 
Heineken - The Rijksmuseum Bottles (by dBOD)
3. Ryškios metaforos ir antrojo lygio asociacijos
Prismologie (by Williams Murray Hamm)
Prismologie (by Williams Murray Hamm)
Prismologie (by Williams Murray Hamm)
Rawal Gin (by Dorian)
 4. Siekis suintriguoti pirkėją
Tentenublo Wines — Escondite Del Ardacho (by Calcco)
  5. Vienodas dėmesys visai produktų linijai
The Geometry Of Pasta (by Here Design)
The Geometry Of Pasta (by Here Design)
Ica - Gott Liv Private Label(by Designkontoret Silver)
Ica - Gott Liv Private Label(by Designkontoret Silver)
Ica - Gott Liv Private Label(by Designkontoret Silver)
Moraz + cosmetic line (by Sadowsky Berlin)
6. Demonstratyvaus vartojimo skatinimas
Beautifood — Oink, Oink (by Supperstudio)
Noroo - Pantone Premium Paint (by Brandchef)
7. Žaidimas su produktu ir suasmenintas kreipinys į pirkėją
Purearth (by Afterhours)
Silver Spoon - Enjoy (by Springetts Brand Design Consultants)
Wheat flour and dry yeast (by emart)

Pagal Sostav

Lesto + Lietuvos dujos = Eso

$
0
0
Nuo kitų metų susilies du Lietuvos energetikos gigantai – "Lesto" ir "Lietuvos dujos". Be abejo, tokie mega susiliejimai norom nenorom primena "Leo LT" istoriją. Naujas darinys pavadintas "Energijos skirstymo operatorius" arba sutrumpintai ESO.

Strategija
ESO vadovas Aidas Ignatavičius pasakoja, jog prie naujo įmonės įvaizdžio dirba keliasdešimt darbuotojų – nuo komunikacijos ir rinkodaros specialistų iki aukščiausio lygio vadovų. "Labai svarbų vaidmenį atlieka ir mūsų išoriniai partneriai – reklamos ir ryšių su visuomene agentūros“, – teigė LESTO generalinis direktorius ir ESO vadovas.

ESO pavadinimą, pozicionavimą ir identitetą kūrė reklamos agentūra "McCann Vilnius", kuri su LESTO dirba nuo 2014 m., darbo procese buvo naudojama "Needscope" metodika. Iš visų pasiūlymų pasirinktas "nematomo profesionalo, įsipareigojusio savo klientams būti efektyviu ir patikimu partneriu" pozicionavimas. 

Pavadinimas
Pavadinimo pasirinkimą lėmė „Lietuvos energijos“ įmonių grupės darbuotojų balsavimas – daugiau nei 1000 balsavo už ESO. Man šis pavadimas turi vieną trūkumą – jo skambėjimas man automatiškai asocijuojasi su JAV energetikos milžine "Esso"("ExxonMobil").

Anot "McCann Vilnius"strategijos vadovo Tomo Bartninko, ESO pavadinimas, logotipas ir pozicionavimo strategija buvo sukurti per tris mėnesius. Agentūrai buvo keliamas uždavinys, kad logotipas perteiktų įmonės tikslą būti patikima partnere savo klientams, užtikrinti profesionalias ir kokybiškas elektros ir dujų skirstymo paslaugas. 

Logotipas
T. Bartninkas: „Siekėme, kad logotipas atspindėtų įmonės pastovumą, užtikrintumą, darną bei strategijoje apibrėžtas vertybes. Ne veltui pasirinkome ir aktyviai žalią logotipo spalvą, kuri reiškia harmoniją, saugumą ir augimą“. Šios spalvos pasirinkimą taip pat nulėmė būsimos bendrovės tikslas nuolat tobulėti, atspindėti jos pokyčių dvasią bei norą būti šalia klientų. 

Simbolika
„Logotipe matomas stiprus objektų ryšys. Tarpusavyje susijusios ir nenutrūkstamą ratą formuojančios linijos virsta ir ESO raidėmis, ir energijos grandine, ir net primena universalų įjungimo simbolį“, – pridūrėT. Bartninkas.

Ženklas, mano nuomone, atitinka šiuolaikinės ženklodaros tendencijas ir estetiką, man tik kelia abejonių vienas funkcinis aspektas – mažame mastelyje (pvz. iš toli ant automobilio, iškaboje), dėl per didelio elementų masių kontrasto, ESO darosi sunkiai įskaitomas. Taip pat tikiuosi, kad agentūra numatė ir alternatyvų – horizontalų – elementų komponavimą, nes užsidarymas kvadrate gali labai riboti komunikavimą.

Rusijos rebrendingas: auksas pelenuose nežiba

$
0
0
Alinos Abramovos projektas, surinkęs daugiausia internautų balsų, bet komisijos į finalą neatrinktas :)
Rugsėjo pradžioje Rusijos federalinė turizmo agentūra „Rosturizmas“ paskelbė konkurso sukurti Rusijos turistinio prekės ženklo logo ir šūkio idėją rezultatus. Konkursas buvo anonsuotas vasario 18 d., kūrybai skirti 2 mėn., jam buvo pateikta virš 450 logotipo projektų ir apie 600 šūkių. Pagrindinis reikalavimas logotipui – jis turi atspindėti „meninės kalbos priemonėmis perteiktą priklausomybę kultūrinėms, istorinėms Rusijos Federacijos vertybėms“
Anastasija Adaskina, Lilit Arutunian

Oksana Andrijevskaja

Oleg Gilmutdinov

Andrej Jefanov

Erken Kagarov
Jelizaveta Kondratenkova
Michail Lavrentjev

Marija Leškova

Andrej Pučkov

Andrej Ščelkonogov
Bet džiaugtis nebuvo kuo – konkursas buvo visaliaudinis, be premijų, tikintis masių entuziazmo, komisijai pirmininkavo kultūros ministras V.Medinskis (profesija – rašytojas). Finalinis dešimtukas margas, į jį pateko ir garsus rusų dizaineris Erkenas Kagarovas ir visiški diletantai. Internete daugiausia balsų gavo – suprantama ;) – lokys su balalaika tarp eglių, bet tarp finalistų jis nepateko :)
Trys nugalėtojai turėjo būti paskelbti Tarptautinę turizmo dieną (rugsėjo 27 d.), bet kaip ir buvo galima numatyti, komisija neišdrįso imtis tokios atsakomybės, todėl buvo įteiktos trys paskatinamosios premijos pakeliauti po Rusiją (Erkenui Kagarovui, Andrejui Efanovui ir Oksanai Andrijevskajai), o konkursas toliau tęsiamas.

Matome, kad ženkluose dominuoja rusiškos cerkvės kupolas – gana trivialus, sakyčiau vakarykščios dienos motyvas. Kita vertus, jokio modernumo Rusijoje nėra ir tokių kultūrinių revoliucijų, kaip 20-30–ųjų konstruktyvizmas, nenusimato. Štai ką apie konkurso rezultatus mano vienas žymiausių Rusijos dizainerių Stasas Žickis.


Pati konkurso idėja šiandieniniame politiniame kontekste yra pasmerkta. Rusijai užėmus agresyvią geopolitinę poziciją ir kaip reakcija į ją susiformuvus neigiamai pasaulinei opinijai, joks logas ar šūkis nepadės pritraukti turistų, verslo konferencijų ir pan. Nepadės nei G. Depardieu, nei M. Rourke, S. Seagalas ar boksininkas Roy Jones. Rosstat duomenimis 2013 m. Rusiją aplankė tik 2,66 mln. turistų, (2012 m. – 2,57 mln., 2011 m. – 2,3 mln., 2010 m. – 2,1 mln). Neįtikėtina, kad Rosturizmo vadai nejaučia tarptautinio pulso. Ar tai tiesiog aukštesnės instancijos nurodymų vykdymas? Ar veikia įjungtas autopilotinis režimas?

Ir tai jau antras per 3 metus bandymas sukurti konkurentabilią komunikavimo platformą. Pirmas bandymas įvyko 2012 m. Nugalėtojas buvo atrenkamas žemiausios kainos principu (buvo numatytos „lubos“ – 500 000 rublių), nugalėjo RsV studija  „Artišok“, už 155 000 rublių (2012 m. kainomis tai buvo ~4800 $) pateikusi koncepciją „My Russia“. Profesionalai rezultatą sukritikavo, o vienas iš konkurso kritikų Erkenas Kagarovas pasiūlė keletą savo versijų, iš kurių vieną pristatė ir 2015 m. konkursui ir kuri pateko tarp finalistų. „Artišok“ pasiūlymas taip ir nebuvo panaudotas. 
O juk objektyviai žiūrint, Rusija turi kuo didžiuotis – gamta, maistu, architektūra, menu, muzika ir daug kuo kitu. Bet šaliai pasukus saviizoliacijos keliu, toks projektas labiau panašus į viešųjų ryšių akciją, o dar tiksliau – vaidybą, kad pasaulis liko toks pats, kaip ir prieš Krymo aneksiją.
Altajus
Altajus
Altajus
Baikalas 
Kamčatka 
Kamčatka 
Kamčatka
Kamčatka 
Karelija
Krasnojarskas 
Pietų Uralas
Permė
Visi logai ir šūkiai iš :
http://www.russiatourism.ru/feedback/polls/opinion/logo.php

Kokia tobulos ženklodaros formulė?

$
0
0

Praeitą savaitę Paulai Scher (vienai "Pentagram" partnerių) Twitteryje paskelbus savo tobulos ženklodaros formulę, žurnalas "Design Week"paprašė ir kitų ženklodaros kompanijų formule išreikšti savo požiūrį.
Carter Wong (carterwongdesign.com)

DesignStudio (wearedesignstudio.com)

SomeOne (someoneinlondon.com)
SomeOne (someoneinlondon.com)


The Beautiful Meme (thebeautifulmeme.com)

The Allotment (theallotment.co)

The Partners (the-partners.com)


Pasirodė knyga "Lietuvos plakato istorija"

$
0
0

Lietuvos plakato meno patriarchas prof. Juozas Galkus po ilgų kruopštaus darbo metų pagaliau išleido neabejotinai solidžiausiai ir išsamiausiai pristatančią Lietuvos plakato istoriją knygą, kurioje figūruoja ir mano kurtas "Lietuvos vardo tūkstantmečio" plakatas, laimėjęs nacionaliniame konkurse 2-ąją vietą (pirmoji vieta nebuvo paskirta niekam) bei interviu.






Prekės ženklo svarba. Kodėl mums nesiseka?

$
0
0

Dar spalio mėn. portalo "BZN start"žurnalistė kreipėsi dėl interviu straipsniui apie prekės ženklo svarbą, nusiunčiau jai savo nuomonę, bet publikuota ji taip ir nebuvo. Tad spausdinu atsakymus pas save.

Į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį, kuriant visiškai naują prekės ženklą ir kaip išlaikyti jo populiarumą?
Pirma reiktų apibrėžti apie kokią sritį kalbame, „verslas verslui“ (B2B), „verslas – valdžios institucijoms“ (B2G) ar „valdžios institucijos – vartotojui“ (G2C) galioja vieni dėsniai, „verslas vartotojui“ (B2C) – kiti. Labiausiai diskutuojama B2C sritis, tad kalbėkime apie ją.

Stipriai konkurencingoje aplinkoje ženklodaros procesas yra maratonas, ne sprintas, todėl reikia apsiginkluoti kantrybe ir pasiruošti ilgalaikiam darbui. Išskyrus tuos atvejus, kai gimsta išties revoliucingi produktai ar paslaugos (pvz. "Segway" (nors jis "Apple" auros ir neįgijo) , "Dyson", "Skype"), pats svarbiausias dalykas yra, be abejo, siūlomas produktas – jei vartotoją jis sudomins, sekančiu svarbiausiu sėkmės faktoriumi taps jo pavadinimas, ypač jei taikomasi į pasaulines rinkas. Toliau būtų komunikacija, logotipas ir t.t. Tačiau visa tai reikia apgobti tinkama emocija. Todėl stiprūs prekės ženklai apibūdinami ne veiksmažodžiais, o būdvardžiais. Tarp lygiaverčių produktų laimi visada tas, kurio stipresnė emocija ar charizma.

Jei ženklas jau populiarus, jį išlaikyti tegali arba nuolatinis gaminio / paslaugos tobulinimas ir inovacijos ("Apple", "Facebook") arba atvirkščiai – konservatyvumas ("Coca Cola"). Tokiu atveju poveikio variklis yra spaudimas reklama, o tai – psichologinis manipuliavimas.

Kas apibūdina prekės ženklo vertę?
PŽ vertė gan subjektyvus, objektyviai nepamatuojamas dalykas. Matyt geriausiai rodiklis yra akcijų kaina biržoje. PŽ vertės nustatymui stambios ženklodaros kompanija sukūrė gausybę modelių – "Interbrand" turi savo, "BrandFinance", "MilwardBrawn", "FutureBrand"– savo.

Prekės ženklo galia. Ar galėtumėte įvardinti kas į ją įeina?
Klientų ir investuotojų lojalumas. Bet niekam ne paslaptis, kad IT sektoriuje galioja kiek kiti dėsniai – ženklas gali būti nuostolingas, bet vertingas investuotojų akyse, jei turi didelę naudotojų bazę.

Kokie yra stipriausi lietuviški prekių ženklai?
Alkoholio gamintojų prekių ženklų dėl etinių paskatų neminėsiu. Stiprus prekės ženklas – tai visada didesnė pridėtinė vertė, nes lojalus ir nuolatinis pirkėjas pasiruošęs mokėti daugiau. Jei vartotojai PŽ mėgsta, jį sukūrusi kompanija uždirba didesnes pajamas, jos akcijų vertė kyla. Vienareikšmiškai man įdomiausias lietuviškas šio 25-mečio fenomenas yra „Olialia“.

Lietuvoje daromi reguliarūs bandymai išsiaiškinti, kas geriausias, tai ir „GfK“ (DDB) tyrimas, ir „Metų gaminio“ (LPK), „Metų prekės ženklo“ („Verslo žinios“) ar „Superbrands.lt“ rinkimai. Bėda tik, kad lojalumo PŽ priežastys yra labai nevienodos. Dažni atvejai, kai prie PŽ prisirišama iš būtinybės – pvz., bankininkystėje dominuoja grynai funkciniai kriterijai (geriausios finansinės sąlygos), tai prisirišimas iš išskaičiavimo arba štai iškylama abejotinos verslo etikos dėka („Maxima“) ar turint praktiškai monopolistinę padėtį („Teo“). Todėl aš nevadinčiau panašių ženklų populiarumo nuoširdaus vartotojų lojalumo jiems rezultatu. Ir gaila, kad ir kokie stiprūs lietuviški ženklai bebūtų, jie praktiškai neperžengia Lietuvos ribų. Kita vertus, man džiugu, kad kyla ir įsitvirtina lietuviški nedidukų gamintojų prekių ženklai – pvz., šokoladas „Naive“, hi-fi audio įrangos gamintojas „LessLoss“, drabužių portalas „Vinted“, „Loftas“ pramogų versle. Na, o tokių sėkmės istorijų, kaip „WhatsUp“, „Snapchat“ ar „Telegram“ fenomenų Lietuvoje dar teks palaukti (nekalbant apie gigantus "Skype", "Uber" ar "Airbnb"). Aiškiau identifikuojamas silpniausias Lietuvos prekės ženklas – tai pati Lietuva (kaip šalis).

Kokia Jūsų nuomone, yra pagrindinė prekės ženklo keitimo priežastis? (Pizza Jazz virsmas  - P Jazz, Čili kaimas - Forest ir pan.).
Jei atmestume įvairių finansinių ir juridinių manipuliacijų prielaidas, rimčiausios priežastys yra arba kompanijų susiliejimas / pirkimas (Lietuvoje tai gan reta), arba naujos vadovybės su nauja filosofija atėjimas (taip pat reta), tad lieka taikymasis prie pasikeitusių (ar besikeičiančių) kultūrinių ar vartojimo tendencijų. 

Kokias galėtumėte paminėti prekės ženklo kūrimo klaidas?
1. Nesusiformavusi kompanijos kultūra 2. Ženklodaros specialistų ignoravimas ar nepasitikėjimas jais. 3. Komunikacijos kanalų kaitos tinkamas neįvertinimas (stipriai judame link mobilių įrenginių dominavimo). 

Visi žinome bent keletą pavyzdžių, kai konkretus prekių ženklas yra tapęs bendriniu žodžiu (parkeris, gūglinti). Kas tai lemia – atsitiktinumas, sėkmė ar sunkus darbas?
Reikia tapti ir ilgai išlikti savo kategorijos etalonu, o tai reiškia, kad atsitiktinumams čia nelabai yra vietos.

2016 m. Vasario 16-osios monitoringas: patriotiškumo testas

$
0
0
Kaip ir kasmet – reikšmingiausių Lietuvos valstybės institucijų ir žiniasklaidos priemonių santykio su Vasario 16 apžvalga. Kaip ir kasmet, Lietuvos partijos ir valstybės institucijos savo logotipus papuošti nacionaliniais atributais nemato reikalo. O ar jos neužmiršo šios šventės, pamatysite iš ekranvaizdžių.

"Google", priešingai nei pernai, šiemet Lietuvos neužmiršo ir savo "doodle" logotipu (diz. Alyssa Winans) pasveikino Lietuvą, kuo labai pradžiugino Lietuvos žiniasklaidą bei soc. tinklus :)

Pernykščią apžvalgą rasite čia.

Prezidentei Vasario 16-oji – reikšminga diena
Seimui Vasario 16-oji – reikšminga diena
LSDP Vasario 16-oji – reikšminga diena
TS-LKD Vasario 16-oji – reikšminga diena
"Liberalų sąjūdžiui" partijos gimtadienis – svarbesnė šventė
"Darbo partijai" Vasario 16-oji – reikšminga diena, bet baneris neveikia 
Partijai "Tvarka ir teisingumas" Vasario 16-oji – reikšminga diena 
LLS Vasario 16-oji – nereikšminga diena 
Valstiečių partijai Vasario 16-oji – reikšminga, bet vos matomai pažymima diena 
AWPL (LLRA) į Vasario 16-ąją tradiciškai ir demonstratyviai dėmesio nekreipia (įdomu ar bent ties partijos būstine
vėliavą iškelia?)
"Lietuvos rusų sąjunga" tebegyvena II-ojo pasaulinio karo pergalės euforija
"Lrytas" Vasario 16-osios jokiais atributais nepažymėjo
Šiemet "Delfi" Vasario 16-osios proga pasipuošė logotipą
"Lietuvos žinios" Vasario 16-osios proga pasipuošė logotipą taip pat

2015 m. atsidariusių pasaulio muziejų Top 5

$
0
0
"Louis Vuitton" fondas (iš "The Forbes")
2014 m. duris atvėręs "Louis Vuitton" fondas (arch. Frank O. Gehry) visiems būsimiems stambaus kalibro muziejams iškėlė auštą kokybės kartelę. Penki įspūdingiausi ir reikšmingiausi pasaulinei kultūrai 2015 m. atsidarę pasaulio muziejai:

1. "Whitney Museum of American Art" (Niujorkas, arch. Renzo Piano).
whitney.org


2. "Fondazione Prada" (Milanas, arch. Rem Koolhaas).
fondazioneprada.org


3 "The Broad Museum" (Los Andželas, arch. Diller, Scofidio + Renfro)
thebroad.org. Lankymas nemokamas.



4. "Yinchuan Museum of Contemporary Art" (Inčuanas, Kinija, arch. WAA Architects)
moca-yinchuan.com

5. "Garaž" (Maskva, arch. Rem Koolhaas)
garagemca.org


"Louis Vuitton" fondas:
fondationlouisvuitton.fr

Informacija

$
0
0
Kadangi "Google""Blogger" (aka "Blogspot") platforma nebetobulinama ir tapo labai nepatogiu bei kaprizingu komunikavimo įrankiu, čia bus skelbiami tik ilgi tekstai ("long reads"), kuriems reikia daug nuotraukų ir video.

Trumpos informacinės žinutės ("short reads") apie Lietuvos ir pasaulio grafinės ženklodaros naujienas skelbiamos Facebooke (registracija FB nebūtina), Twitteryje ir G+.

Viena banali lietuviška istorija

$
0
0
Retas kuris jau beprisimena 2013 m. vasarą plačiai reklamuotą “Respublikos” priedo “Laisvalaikis” dizaino atnaujinimo projektą. Buvo sukurtas visas konkurso brendingas – nuo pavadinimo “Out of the box”, vizualios idėjos Spike Jonze “I’m here” stiliuje, PR turinio, pažadėtos 10000 Lt (~2900 €) premijos ir darbo “Laisvalaikio” redakcijoje, puslapio FB (facebook.com/outofthebox.lt – nebeveikia), G+:

OUT OF THE BOX's Google Profile

OUT OF THE BOX hasn't shared anything on this page with you.

svetainės:

OUT OF THE BOX!

Pirmosios idėjos ir užklausos dėl "Laisvalaikio" konkurso jau pasiekė leidėjus ir iš tokių šalių kaip Prancūzija, Indija, Didžioji Britanija, JAV, Kanada... Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje studijuojantys studentai iš užsienio – Nigerijos, Vengrijos, Portugalijos - taip pat traukia idėjas iš dėžės, o mes nekantraujame pamatyti, kokį žurnalą norėtų pamatyti ir Lietuvoje gyvenantys kūrybininkai.

iki “Youtube” videoklipo:

Konkursas įvyko, visaliaudinio jaunimo balsavimo metu išrinktas internetinio balsavimo nugalėtojas – VTKD trečiakursės Paulinos Morkeliūnaitės (dabar – “Partizanas” dizainerės) – projektas. 

Jos interviu  “Respublikoje”:

Respublika.lt - žinių portalas - Naujienos

Naujienų portalas, Žinių portalas, Lietuvos naujienos, Pasaulio naujienos, Pramogos, Sportas, Kultūros naujienos, Mokslas ir technika, Blogai, Sporto žmonės, Julius/Brigita, Pastogė, Laisvalaikis, Vakaro Žinios, Respublika

Suburta autoritetinga komisija (VDA prof. Audrius Klimas, LGDA pirmininkas Gediminas Lašas, fotografas Tomas Kauneckas, VTDK GDK vedėjas doc. Jonas Malinauskas, marketologas Artūras Olšauskas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Jonas Staselis, ”Laisvalaikio" leidėja, SEB banko atstovai) išrinko nugalėjusį projektą (autorius/-ė nežinomas):
Ir? Nieko. Rebrendingo neprireikė. Arba "respublikonai" neįvertino situacijos rinkoje. Neaišku ir ar išmokėjo nugalėtojui/-ai premiją. Šiandien “Laisvalaikis” toks pat, kaip ir 2013 m. pavasarį:

Respublika.lt - žinių portalas - Priedai

Naujienų portalas, Žinių portalas, Lietuvos naujienos, Pasaulio naujienos, Pramogos, Sportas, Kultūros naujienos, Mokslas ir technika, Blogai, Sporto žmonės, Julius/Brigita, Pastogė, Laisvalaikis, Vakaro Žinios, Respublika

Lygiai taip pat 2008 m. buvo kurtas "Lietuva – Europos kultūros sostinė" logas, lygiai taip pat apipavidalinimą savo "Porsche" ralio komandai rinkosi T.Barštys, lygiai taip pat logą sau rinkosi Lietuvos kamerinis orkestras, taip pat jau antri metai LR URM funkcionieriai “gimdo” Lietuvos šimtmečio logotipą ir t.t. Žodžiu, nieko naujo po saule – sergame vis tuo pačiu atsakomybės trūkumo sindromu.

Ar iš tiesų Estijai geriau sekasi brendinti šalį?

$
0
0

2018 m. ir Lietuva, ir Latvija, ir Estija minės valstybingumo šimtmečio metines: Latvija ir Estija – valstybės sukūrimo, Lietuva – atkūrimo. Be to, Estijai nuo 2018 m. sausio 1 d. pusmečiui patikėtas pirmininkavimas ES Tarybai. Taigi, artėjančio šalies 100-mečio ir pirmininkavimo proga, Estija nusprendė atnaujinti 15 metų senumo šalies prekės ženklo logotipą, kurį 2002 m. sukūrė „Interbrand“ (bendras projekto biudžetas ~850 000 €).
„Welcome to ESTonia“
Pristačius visuomenei „Interbrand“ sukurtą Estijos brendo grafinę dalį ir atlikus apklausas, gauti rezultatai buvo labai prieštaringi. Kaip parodė 2002 m. atlikta apklausa, 40% estų nuomone „Welcome to ESTonia“ ženklas Estijai „nelimpa“, tačiau anot vieno iš šio projekto vadovų Erki Peegel („Enterprise Estonia“, EAS), 2007 m. atliktas tyrimas parodė, kad 47% apklaustų norvegų estų ženklas įsimintinas, o 40% apklaustų vokiečių pažymėjo jo inovatyvumą. Tačiau ženklas neįsimintinu pasirodė britams, švedams, o iš 1000 apklaustų suomių jį buvo matę tik 16% (kita vertus, suomiai ir taip puikiai pažįsta Estiją). 

2011 m. atlikta „Lonely Planet“ apklausa parodė, kad Estijos nuo 2008 m. imtas naudoti šūkis “Positively surprising” yra tarp autsaiderių (geriausiai įvertintas latvių “Best enjoyed slowly”).

Dar prastesnė situacija su ženklo populiarumu estų verslininkų tarpe. 2014 m. atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vos 4% jų kada nors naudojo „Welcome to ESTonia“ ženklą ir tik 2% jį tebenaudoja. Nors tuo pačiu 50% apklaustųjų sutinka, kad naudoti šalies brendo logą būtų naudinga.

Naujas modelis
Taigi 2015 m. rudenį Estija nusprendė imtis įvaizdžio atnaujinimo projekto, bet nusprendė taikyti kitokį brendo kūrimo modelį, o būtent – pirmajame etape skelbti visaliaudinį konkursą (crowdsourcing). Modelis, kurio institucinių ženklų kūrimui dažnai imasi ES biurokratai, jis populiarus ir tarp Lietuvos funkcionierių, pvz. taip buvo kuriamas mūsų 2013 m. pirmininkavo ES logotipas.

Konkursas
Logotipo idėjų konkursas (vėlgi – idėjų, tačiau profesionalūs dizaineriai sau kartelę kelia daug aukščiau, nei neprofesionalai ir paprastai konkursams pateikia detaliai išbaigtus projektus, tad konkurso svetainėje matome rėžiančią akį vaizdų kakofoniją), buvo paskelbtas 2015 m. lapkričio 18 d. jam sukurtoje svetainėje misoneesti.err.ee, o 2016 m. kovo 10 d. turėjo būti paskelbti trys finalistai. Dalyvauti galėjo visi norintys, prizinis fondas tokios reikšmės projektui labai kuklus – 4000 € idėjos konkurso nugalėtojui, 2500 € – už antrą vietą, 1000 € už trečią. Konkursui finansavimas gautas iš ES fondų (visam projektui numatyta nuo 150 000 iki 200 000 €). Viso konkursui buvo pateikta 650 darbų.

Pagrindinės gairės kūrybai – parodyti, kuo Estijai skiriasi nuo kitų šalių bei tautų ir kokią Estiją jos gyventojai norėtų matyti po 25-erių metų.

Tradiciškai tokio tipo konkursą lydėjo „plagiavimo“ skandalai (na, jei jau visaliaudinis – kodėl neprofesionalai turėtų tikrinti savo idėjų originalumą?), vieną apkaltino „The Royal Bank of Scotland“ logo kopijavimu, kitą (Kaile Tuvi "Eesti – Pilk Tulevikku" (Estija – žvilgsnis į ateitį) – diskvalifikavo dėl per didelio panašumo į „Eagle Vision“ logotipą.

Rezultatai
Internetiniame balsavime, surinkęs 1350 balsų, nugalėjo Andrea Tamm ir Jörgen Alunurm projektas „Estiškas mezginys“, o į finalą komisija išrinko penkis projektus:

Villem Loigom "Võimaluste Ristee" („Galimybių kryžkelė“); 
Igor Smolkin "Vabaduse Lend" („Laisvės skrydis“)
Kaarel Vahtramäe „Kirjatüüp“ („Šriftas“)
Veli-Hojan Veromann "Eesti Northeast" ("Estija – Šiaurės Rytai") 
Andrea Tamm ir Jörgen Alunurm "Eesti Kudum" („Estiškas mezginys“, balsavimo internetu nugalėtojas)

Kaip matome, tarp finalistų nei reklamos nei dizaino agentūrų nėra.

Kovo 11 d. bendra ekspertų ir valstybės funkcionierių komisija paskelbė, kad nugalėtojo nebus, o prizinį fondą nuspręsta paskirstyti trims daugiausia balsų gavusiems darbams.

Susidarius tokiai situacijai, kovo viduryje organizuojamas vyriausybinis pasitarimas sprendimų iš susidariusios situacijos paieškai.

Moralas
Ne, nereikia XXI a. diegti senovės Romos „duonos ir žaidimų“ scenarijaus. Mes gyvename aštrios rinkodarinės ir geopolitinės konkurencijos amžiuje, kuriame geriausiai darbą padaro profesionalai. 

Renginio brendingas: 500-osios pirmojo pasaulyje siurrealisto mirties metinės

$
0
0

Šiais metais sukanka 500 m. nuo garsiojo flamandų tapytojo Jeronimo Boscho (tikroji pavardė Jheronimus van Aken) mirties (~1450 – 1516.VIII.9). Šią datą iškilmingai pažymi ir Olandija, ir gimtasis menininko miestas Hertogenbosas (olandiškai ‘s-Hertogenbosch, nors olandų dažnai vadinamas tiesiog Den Bosu). J.Boschas dar gyvas išgarsėjo neturinčia sau lygių fantasmagoriška fantazija.
Menamas Jeronimo Boscho portretas. Autorius – Jacques le Boucq, ~1550
"Žemiškųjų malonumų sodo" fragmentas (Prado muziejus, Madridas)
Hertogenbose esančio nedidelio Noordbrabants muziejaus direktorius Charles de Mooij atliko žygdarbį, sugebėjęs įtikinti garsiuosius Luvro, Prado, Metropoliteno muziejus ir Vašingtono Nacionalinę meno bei Venecijos Akademijos galerijas, kad jie paskolintų šia proga organizuojamai parodai muziejų kolekcijose turimus J.Boscho darbus. Tokiu būdų unikalioje parodoje pristatoma 20 iš 25 likusių pasaulyje žymiausių pirmojo siurrealisto tapybos darbų (iki pilnos laimės trūksta tik paties garsiausio – “Žemiškųjų malonumų sodo” triptiko iš Prado muziejaus), bei apie 30 piešinių. Turbūt tai pirmas ir paskutinis kartas, kai daugumą metininko darbų galima pamatyti vienoje vietoje.

Olandai nebūtų olandai – parodai jie ėmė ruoštis dar 2010 m., kaip paskelbė renginio grafinio identiteto konkursą, kurį vienbalsiai laimėjo “Studio Kluif”. Rekomenduoju užsukti į jų svetainę, kad pamatyti visą atliktų darbų apimtį:

Studio Kluif

An investigation was made prior to the briefing which concluded that an icon or personality, such as Jheronimus Bosch, has much more impact and is more recognizable than a more abstract theme for a municipal festivity, such as 'the chocolate days'. Therefore we logically choose the make an icon a central element in our communication plan.



Mieste visur matomi šios studijos sukurti metinių brendinimo grafiniai elementai bei "atgiję" Boscho personažai.

Foto – Gerry Cordon
Foto – Gerry Cordon
Įdomu ar šie siaubukai vaikų neišgąsdina? :) Foto – Gerry Cordon
Renginio metu atsitiko netikėtas įvykis, tik atsitiktinai nepasibaigęs tragedija. Vasario 29 d., dieną prieš projekcijų ant tebeesančio meninko namo (su iškaba "De Kleine Winst") vakarą, aikštėje, kur stovi J.Boschui pastatytas paminklas, 11 val. vakaro netikėtai sugriuvo greta stovėjęs kampinis 1637 m. statytas namas...

Dievo ar velnio ženklas?

Foto – Gerry Cordon
Foto – Gerry Cordon
"Hieronymus Bosch - Visions of Genius",  Noordbrabants Museum, ’s-Hertogenbosch. Nuo vasario 13 iki gegužės 8 d., be išeiginių, nuo 9 iki 19 val., bilieto kaina 22 €. Renginio svetainė:

Home

https://t.co/Yo4N0tstks via Sylvana Leuwol @youtube #HieronymusBosch #denbosch #Jheronimus #Bosch500 #art #ArtLovers #MustWatch


Apie dizaino ir politikos draugystę

$
0
0
Kompanijos "Apostol" svetainė
Rusijos Federacijoje yra tokia nuostabi komunikacijos agentūra "Apostol", kuriai vadovauja žavinga gruzinų kilmės Rusijos pilietė Tina Kandelaki. Nuostabi todėl, kad jai velniškai sekasi laimėti milijoninius valstybinius brendingo konkursus.

2014 m. ji laimėjo koncerno "Kalašnikov" ir jos trijų gaminių rebrendinimo konkursą, kurio biudžetas – 20 mln. rublių (tuo metu tai ~380 000 JAV dol., apie šį konkursą užpernai jau rašiau).

2014 m. pabaigoje ji laimėjo Naujosios Maskvos brendinimo konkursą, nors "Apostol" ir pasiūlė iš 3 dalyvių didžiausią kainą – 15 mln. rublių. Tiesa, agentūrai laimėjimą (gal) kiek aptemdė rusų internautų nemokamų grafinių šablonų svetainėje craftsmanspace.com rasta identiška pasiūlytam Naujosios Maskvos logotipo raštui Voronojaus diagrama "Round gradient Voronoi 2D pattern". Bet studija atkirto, kad tai tik sutapimas, nes ji šio rašto kūrimui naudojo specialias programas...

2015 m. birželį "Apostol" laimėjo restruktūrizuotos valstybinės kompanijos – AIŽK ("Агентство по ипотечному жилищному кредитованию") brendininimo konkursą, kurio biudžetas – beveik 25 mln. rublių (~325 000 € 2016.03.29 kursu). Konkurse dalyvavo…tik agentūra "Apostol" ir šį projektą ji įvykdė per…1,5 vasaros mėnesio, nors be grafinio dizaino darbų ji įsipareigojo atlikti dar ir rinkodarinius tyrimus bei strateginio komunikavimo konsultacijas. Ne mažiau žavi ir tai, kad "Apostol" naujai įkurtą įstaigą sugalvojo brendinti loge panaudodama URL domeną дом.рф, bet jis priklauso Rusijos federaliniam TV kanalui TNT, tad buvo užregistruotas kitas domenas – домрф.рф :)

Bravūriškai ir linksmai (o kas jiems belieka? :) šis projektas aptariamas Rusijos TV kanalo "Doždj" ekonomikos naujienose (rusų k.):


Taip pat įdomu dar ir tai, kad nuo "Apostol"įkūrimo 2008 m., kompanija negavo (ar nelaimėjo) nei vienos privataus sektoriaus įmonės brendinimo užsakymo. Kompanijai sėkmė valstybiniuose konkursuose atėjo tik tada, kai prie jos 2011 m. prisijungė Tina Kandelaki (dabar ji "Apostol" savininkė), kuriai buvo patikėta naujų klientų paieška. Įdomi ir kompanijos svetainė (straipsnio viršuje) – joje tik "Apostol" logotipo 3D interpretacija ir nieko daugiau. Nei adreso, nei komandos, nei atliktų darbų pavyzdžių. 

Beje, tebebūdama "Apostol" savininke, T. Kandelaki pernai tapo dar ir Rusijos sporto TV kanalo "Mač" (priklausančio "Gazpromui") generaline prodiusere, o kanalo rebrendingą šįkart patikėjo maskviečių studijai "Shandesign".


Lietuvoje aš žinau tik vieną panašią  sėkmės istoriją – tai tikriausiai jums mažai žinoma, 1999 m. įkurta VšĮ "VKS", daugelio viešųjų pirkimų, kurių objektas – nuo videoklipų iki iškabų kūrimo, laimėtoja, nuolatinė LSDP rėmėja, kasmet partijai skyrusi maksimalias įstatymu leidžiamas sumas – po 39 000 Lt (kol tai leido įstatymas), o jos direktorius iš savo asmeninių lėšų papildomai dar pridėdavo po 30 000 Lt. Štai pvz., 2004 m. "VKS"Česlovo Juršėno prezidentinei rinkimų kampanijai skyrė net 153 000 Lt. Kaip aiškino žiniasklaidoje įmonės direktorius (beje, taip pat priklausąs LSDP), keletą metų jo įmonė dirbo pelningai, tačiau viešosios įstaigos statusas neleidžia gauti dividendų, tad pelną jis nusprendė paskirti partijos kolegos kampanijai. Štai tokios istorijos.


Jei įminsite šią sėkmės mįslę, pasidalinkite atsakymu :)


Vox populi = vox troli

$
0
0

Jei nusprendėte deleguoti kūrybinę užduotį kūrybinio proletariato masėms, įsitikinkite, kad turite geležinius nervus. Štai keletas istorijų.

Istorija Nr. 1
D.Britanijos Aplinkos tyrimo nacionalinė taryba (NERC) gavo 200 mln. £ vertės tyrimų laivą ir nusprendė internete paskelbti visuotinį konkursą laivo vardui sukurti. NERC pasiūlė tris vardus – "Falcon", "Endeavour" ir "Shackleton" (žymaus arktikos tyrėjo Ernesto Shackletono garbei), bet buvo galima siūlyti ir savo variantus. Balsavimas baigsis balandžio 16 d. Internautai nenuvylė, štai naujausi rezultatai:

Boaty McBoatface (jumoristinis sunkiai išverčiamas pavadinimas, kurį pasiūlė buvęs BBC vedėjas John Hand) surinko kol kas daugiausia balsų –114 000.

Kiti lyderiai:
Poppy-Mai (sunkiai sergančios mergaitės iš Norfolko garbei)
Its Bloody Cold Here
Usain Boat (pagal Jamaikos bėgiką Usain Bolt)
Boatimus Prime (pagal transformerį Optimus Prime)
Catalina de Aragon (Henriko VIII pirmoji žmona)
Pillar of Autumn
What Iceberg?
Ice Ice Baby
Boatosaurus Rex
Boat Marley and the Whalers (pagal Bob Marley & the Wailers)
Motörboat (pagal Motörhead)
Nicolas Cage
Bippityboppityfloatilyboatily
Flying Spaghetti Monster
Boatback Mountain (pag k/f Brokeback Mountain)
Ice to see you
Titanic 2: The Revenge
NotTheTitanic
Ship Happens
Boat
Rocinante  (Don Kichoto arklio vardas)
Istorija nr. 2
2009 m. maisto gigantas "Kraft Foods Australia" nusprendė internautams deleguoti nacionalinės Australijos užtepėlės "Vegemite" naujo vardo sukūrimą. Rinkimuose dalyvavo 48 000 žmonių, „Kraft“ vadybininkai nugalėtoju paskelbė pavadinimą "iSnack 2.0" (jį pasiūlė web dizaineris). Tarp finalistų buvo ir „Moo in Mud“, „Wow Chow“…Pavadinimas „Vegemite“, beje, taip pat išrinktas visaliaudiniame konkurse 1923 m., tačiau prieškario vartotojai aiškiai buvo ne tokie cinikai, kaip nūdienos. „Kraft Foods Australia“ pagamino 2.8 mln indelių su nauju vardu, vienok pasipylus daugybei vartotojų skundų, galų gale naujojo pavadinimo atsisakė.

Istorija Nr. 3
2009 m. NASA sumanė sukurti pavadinimą kosminiam gyvenamajam moduliui "The Node 3" ir pati pasiūlė keletą galimų variantų – "Serenity", "Legacy", "Earthrise" ir "Venture", bet buvo galima siūlyti ir savo versijas. TV komikas Stephen Colbert vienoje savo laidoje pasiūlė modulį pavadinti savo vardu. Internautams idėja patiko ir ji surinko daugiausia – 230 000 balsų (balsavime dalyvavo 1.2 mln.), antroje vietoje liko NASA pasiūlytas "Serenity", atsilikęs 40 000 balsų, o trečią vietą su 147 000 balsų užėmė pavadinimas "Myyearbook". NASA įsižeidė ir pažadėjo Stephen Colbert vardu pavadinti modulio tualetą, bet vėliau sumikštėjo ir komiko vardu pavadino kosmonautų treniruoklį. Modulis buvo pavadintas "Tranquility".

Istorija Nr. 4
2011 m. JAV Austino miesto atliekų surinkimo ir perdirbimo skyrius („Solid Waste Services Department“) nusprendė pakeisti pavadinimą ir šią užduotį delegavo internautams. Nugalėjo studento Kyle Hentgeso pasiūlytas pavadinimas „The Fred Durst Society of the Humanities and Arts“, surinkęs 30 000 balsų (Fredas Durstas – grupės „Limp Bizkit“ lyderis). Pavadinimu, aišku, organizatoriai neliko sužavėti ir skyrius buvo pavaditas funkcionieriškai – Austino antrinių žaliavų perdirbimu skyriumi („Austin Resource Recovery“).


Euronymous stovi dešinėje

Istorija Nr. 5
2012 m. oro vežėjas „Norwegian.com“ sugalvojo savo lėktuvų flotilę papuošti garsių Norvegijos žmonių portretais. Balsavime nugalėjo garsios norvegų juodojo metalo grupės „Mayhem“ 1993 m. nužudytas lyderis Euronymous (tikr. Øystein Aarseth). Tačiau kompanija neišdrįso įamžinti Euronymous ir jį pakeitė Sekmininkų bažnyčios pastoriaus Ludvig Valentin Karlsen portretu.


Istorija Nr. 6
2012 m. vienas iš kompanijos "Mountain Dew" distributorių nusprendė sukurti pavadinimą naujam firmos obuolių gėrimui ir paskelbė konkursą internete. Apie jį sužinojo hakerių forumo "4chan" nariai ir pasistengė, kad dešimtuke atsirastų tik jų fantazijos, tarp kurių – "Hitler Did Nothing Wrong", "Diabeetus", „Gushin Granny“ ir pan. Konkurso pabaigoje hakeriai apskritai svetainę nulaužė. “Dub the Dew" konkursas buvo anuliuotas.

Istorija Nr. 7

2012 m. NASA moksleiviams paskelbė konkursą išrinkti pavadinimą naujam marsaeigiui. Nugalėjo „I Should Be on Titan“, surinkęs 21% balsų ir aplenkęs „Revor, Son of Rover, Picker-upper-er of Dirt and Hopefully Other Stuff“, surinkusį 15% balsų, o trečioje vietoje liko…„Colbert Rides Again“ pavadinimas :)

Logas "Atkurtai Lietuvai 100": dvigubi valdžios žaidimai ar jokios institucijų koordinacijos?

$
0
0

Keisti dalykai dedasi valdžios institucijose. Štai ketvirtadienį, baladžio 21 d. paskelbta, kad reklamos agentūra „New!“, pusmetį kūrusi Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečio minėjimo logotipą, pagaliau darbą baigė ir jį pristatė visuomenei. 

O lygiagrečiai, nuo 2014 m. balandžio LR Vyriausybės ir LR Kultūros ministerijos užsakymu tokį patį projektą kūrė LGDA dizaineriai. Ir ši istorija kaip du vandens lašai panaši į „Vilnius – 2009 m. Europos kultūros sostinė“ logotipo kūrimo istoriją, kuomet pagal vienos vadovės suformuluotą kūrybinę užduotį (įprasminti praeitį) logotipą kūrė LGDA dizainerių grupė, o lygiagrečiai, pirmąjai nežinant, pagal kitos, žemesnio rango vadovės, visai kitokią kūrybinę užduotį (įprasminti ateitį), logotipą kūrė web studija „e-sense“. 

Bet aš ne apie dizainą.

Aš apie tai, kad „New!“ šį darbą atliko nemokamai (prie pusmetį trukusio projekto dirbo 7 žmonių komanda, skyrusi tam apie 480 valandų). 

Aš apie tai, kad tokios svarbos projektai neturi būti dovanojami. Ypač politikams.

Aš apie tai, kad jei ES nesušelpia Lietuvos pinigais (kaip antai Lietuvos turizmo ir verslo prekės ženklo kūrimo konkursams (konkurso biudžetas 1,1 mln. Lt, konkurso nugalėtojams skirta 214 760 Lt), kurį laimėjo "Smart Solutions" ar Lietuvos ekonominio įvaizdžio kūrimui, kuris patikėtas britų "Saffron" (biudžetas– 488 000 Lt), beje, projektas taip ir nepanaudotas), ji pati – nors už lango senai nebėra jokios krizės – nesugeba sukrapštyti kūrėjams atlygio už atliktą darbą...

Aš apie tai, kad LR Vyriausybė dar 2014 m. sausio mėn. kreipėsi į LGDA dėl šio logo, paskyrusi premijoms kuklius 13 000 Lt, kurių likimas dabar neaiškus. Dabar nei LGDA logas reikalingas, nei premijų (nors sudaryta sutartis) už nereikalingą daiktą nebus kaip mokėti.

Aš apie tai, kad Vyriausybės klerkai per pusantrų metų – nuo 2014 m. balandžio iki 2015 m. lapkričio nesugalvojo, ko jie nori ir nesugebėjo išsirinkti iš išrinkto konkurso finalistų trejetuko ženklo, o apie lygiagrečiai nuo 2015 m. rudens tyliai vykdomą LR Vyriausybės kanceliarijos analogišką projektą su „New!“ LGDA net neinformavo. Nors renginio logotipo pageidavo dar 2014 m. pavasariui ir net paskelbė tradicinius rinkimus "Delfi".

Štai ir neaišku ar Lietuvoje yra kokia nors vyriausybinių institucijų veiklos koordinacija ar ne, ar jie gerbia kūrybinį darbą, ar tiesiog laiko dizainerių bendruomenę „naudingais (kartais) idiotais“.

Apgailėtina. Greičiau rinkimai.

Ambicingas P.Korėjos vyriausybinių institucijų rebrendingas

$
0
0

Šį pavasarį P.Korėja pristatė stambiausią savo istorijoje valstybės institucijų grafinės komunikacijos atnaujinimo projektą.

P.Korėjos vyriausybė stilizuotos kinrožės logotipą savo komunikacijoje naudojo nuo pat 1949 m. Nuo 1990 m. kiekviena P.Korėjos ministerija ir vyriausybinė organizacija (VO) ėmėsi kurti individualius logotipus. Atliktame P.Korėjos vyriausybės tyrime konstatuojama, kad tai buvo lėšų švaistymas ir neefektyvus administracinių resursų panaudojimas. Tyrime taip pat akcentuojama, kad bendras įstaigų viešo įvaizdžio žinomumo kūrimas buvo nenuoseklus, o grafinis atpažįstamumas dažnai tebėra žemas.
Logotipas "kinrožė" (lot. hibiscus)
P.Korėjos ministerijų ir VO logotipai

Todėl 2015 m. kovo mėn. P.Korėjos Kultūros, sporto ir turizmo ministerijai buvo pavesta sukurti bendrą valstybinių įstaigų logotipą, kuris būtų privalomas visoms ministerijoms ir VO. Ženklas oficialiai pristatytas 2016 m. kovo 15 d.

Ženklo pristatymo pranešime spaudai rašoma, kad naujojo logotipo spalvos – mėlyna, raudona ir balta – atspindi P.Korėjos dinamiškumą ir entuziazmą, o pats "taeguk" simbolis (Vakaruose dažniau vadinamu taiči arba in ir jang ir kuris jau naudojamas P.Korėjos vėliavoje) perteikia harmoniją. „Korėjos respublikos vyriausybė“ korėjietiška užrašo versija yra inspiruota šrifto, naudoto originaliame 1446 m. tekste "Hunminjeongeum", kuriuo karalius Sejongas Korėjoje įvedė nacionalinį raštą hangulą.
Naujojo logotipo ir šrifto sukūrimas korėjiečiams kainavo 500 milijonų vonų (~440 000 $), o jo įdiegimas tikimasi kainuos dar apie 6 milijardus vonų (~5 000 000 $).

Šalies Vidaus reikalų viceministras Kim Sung-lyul spaudos konferencijoje pažymėjo, kad ženklas bus įdiegtas etapais ir tikimasi, kad jo kaina atsvers galimas išlaidas, susijusias su daugybės vyriausybinių logotipų nepaliaujamu kūrimu ir įdiegimu (kaip pavyzdys buvo nurodomas Nyderlandų atvejis).
P.Korėjos Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šios šalies vyriausybinės institucijos kasmet logotipų ir grafinių sistemų kūrimui išleidžia tarp 30 ir 120 milijonų vonų kieviena (~25 000 ir 100 000 $, viso P.Korėjoje yra 22 ministerijos ir 51 VO). 2008 m. 18 ministerijų ir VO susikūrė naujus logotipus, 2013 m. tokių buvo 15. Apklausus 1158 aukštų pareigūnų 68.9% palankiai atsiliepė apie bendro logotipo įvedimą.

Naujojo identiteto kūrimo grupė: prof. Chang Don-ryun (장동련, Hongik Universitetas), kaligrafas ir tipografas Lim Jin-wook (임진욱) ir Kim Hyun (김현, vienos garsiausių Korėjos dizaino studijos „Design Park“ vadovas).

Detaliau šį projektą (anglų k.) pristato kūrybinės grupės vadovas Chang Don-ryun:



Projekto eiga:
Iš kairės: Lim Jin-wook (임진욱), Kim Hyun (김현) ir Chang Don-ryun (장동련).  







Reklamų prie magistralės Vilnius-Kaunas apžvalga: kodėl dauguma jų vis dar beviltiškos?

$
0
0

Pirmą kartą automagistralės Vilnius-Kaunas reklamas aptariau dar 2009 m., antrą kartą – 2012 m., tad sveiki atvykę į trečiąją apžvalgą ir jei neturite laiko skaityti toliau, informuoju – žanro krizė tęsiasi. Tęsiasi jau daugiau nei 7 metus. Ir toliau vietoje problemų sprendimų kompanijos mums bruka vien milžiniškus logotipus.

2012 m. jau minėjau pagrindinius kriterijus, keliamus efektyviai lauko reklamai, todėl to paties nebekartosiu, nes Lietuvoje vis vien dauguma reklamos užsakovų / reklamos kūrėjų nesivadovauja jokiais kriterijais. Šį kartą detaliau apsistosiu ties lauko reklamos kūrimo rinkodariniais aspektais.

Dizaineriams (o ir vadybininkams) visgi trumpai priminsiu lauko reklamos dizaino kriterijus:
  • Aiški kompozicija;
  • Aiški plakato elementų hierarchija (kas svarbiausias?);
  • Tinkamos siužetui spalvos ir jų kontrastas;
  • Tinkamas siužetui ir aiškiai iš toli skaitomas šriftas;
  • Iš toli gerai įskaitomas logotipas / svetainės adresas;
  • Vaizdo prioritetas teksto atžvilgiu;
  • Tekste ne daugiau 7 žodžių (nes daugiau žmogus vienu ypu neįsimena);
  • Plakate mažiau yra daugiau;
Kur dizaineriai labiausiai klumpa? Įvesdami visiškai nereikalingas detales ir iš inercijos komplikuodami informacijos pateikimą. Pvz., raidės www svetainės adrese jau senai nereikalingos, bet vis vien rašomos 99% reklamų; tel. nr. rašomi su +370 (o ne su 8); tel. nr. skaičiai patogesniam įsiminimui negrupuojami (nes niekas nežino, kad tel. nr. rašymą reglamentuoja 2005 m. Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus įsakymas “Dėl nacionalinių ir tarptautinių telefono ryšio numerių rašymo rekomendacijų patvirtinimo”), apskritai reta kompanija turi trumpąjį informacijos numerį; tik lietuviams (pabrėžiu – tik lietuviams) skirtose svetainėse jų pavadinimuose vis dar nenaudojami diakritiniai ženklai, nors svetainių pavadinimus su lietuviškais rašmenimis galima naudoti jau nuo 2004 m. kovo 30 d.

Mielieji vadybininkai ir dizaineriai – ištrinkite kartą ir visiems laikams tą parazitinį www! Štai jums 10 priežasčių, kodėl verta tai padaryti:
  1. www nebėra būtinas identifikuojant svetainės adesą;
  2. www neįmanoma ištarti;
  3. reikia daugiau laiko užrašyti adresą su www;
  4. su www adresas užima daugiau vietos ir naršyklės paieškos lange ir visoje komunikacijoje;
  5. www sunaudoja papildomų duomenų;
  6. www įveda painiavos;
  7. www yra kai kurių e.laiškų grąžinimo priežastis;
  8. www ardo brendo darną;
  9. niekas jau nebesako "world wide web";
  10. www yra XX a. reliktas.
O štai marketinginio turinio (psichologiniai) kriterijai reklamai pagal „Eureka Institute" tyrimus: 
  • Akivaizdi nauda vartotojui ("Overt benefit: What is in it for me?")
  • Tikras faktas, priežastis, kodėl verta tuo patikėti ("Real reason to belief: Why should I believe You?")
  • Efektingas, ryškus išskirtinumas ("Dramatic difference: Why should I care?") 
Nes žiūrovą domina kas:
  • Pirmą kartą…
  • Vienintelis…
  • Lyderis…
Lauko reklamoje (kaip, beje, ir kitose jos tipuose) gaminio savybes privalu rodyti per naudos vartotojui prizmę, o tai, kažkodėl, beveik visada Lietuvoje užmirštama (ar nežinoma?). 

Galimos reklamos strategijos vystymo kryptys:
  • Ar produktas pirmasis/vienintelis gali išspręsti konkrečią problemą?
  • Ar produktas pirmasis/vienintelis gali pasiūlyti kelių naudų kombinaciją? 
  • Ar produktas pirmasis/vienintelis gali pasiūlyti tikrą priežastį, kuri yra įtikinama?
  • Ar produktas pirmasis/vienintelis gali pasiūlyti tokį vertės lygį?  
Dažniausia vadybininkų daroma klaida – jie komunikuoja produkto/paslaugos funkcines savybes, o ne jo teikimą naudą. Tyrimai rodo kad, kuo daugiau vartotojui reikia dėti pastangų, paverčiant galvoje gaminio savybes į naudą, tuo mažiau šansų, kad jis pastebės ir pasirinks siūlomą prekę/paslaugą. Produkto sėkmė priklauso nuo derinio tarp kas, ką ir kaip  – "Mes esame pirmoji (vienintelė) kompanija siūlanti (naudos įvardjimas), kadangi mes (tai patvirtinantis faktas)".

Daugiau kaip 900 naujų produktų atlikta analizė parodė, kad tų produktų, kurie aiškiai komunikavo naudos žinutę, pardavimai buvo 75% sėkmingesni. Pvz., kompanija "Miracle-Gro"ėmusi komunikuoti teiginį “Grow Plants Twice As Big", tapo JAV trąšų rinkos lydere. 

4 svarbiausi rinkodariniai kriterijai, sąlygojantys produkto komercinę sėkmę:
  • Reikšminga nauda vartotojui;
  • Išskirtinės produkto/paslaugos savybės;
  • Lengvai vartotojo įsvaizduojama nauda;
  • Aiški finansinė nauda vartotojui.
Todėl:
  • Koncetruokitės į tai, kas vartotojui svarbiausia;
  • Suraskite apčuopiamus, tikrus produkto skirtumus nuo konkurentų;
  • Sukurkite istoriją, kurią suprastų ir mažametis;
  • Įvardinkite, kodėl jūsų pasiūlymas yra vertingas.
Kuriant reklamos tekstą, siūlau pasinaudoti garsiojo rašytojo Stephen King patarimu – antras juodraštis turi būti 10% trumpesnis nei pirmasis. Visada tiksliai žinokite savo potencialaus vartotojo poreikius ir lūkesčius – kaip sakė Benjaminas Franklinas "Žmogus su vienu laikrodžiu visada žino kelinta valanda, žmogus su dviem laikrodžiais tuo niekada nėra tikras".

Keletas praktinių patarimų.

A. Kuomet siūlote akivaizdų skirtumą, naudokite palyginimą. 

Idėjų kūrimo pradžiai: 
Brendo pavadinimas.
Geresnė alternatyva jūsų kategorijoje.
"Priešingai nei [kategorijos apibūdinimas], su [brendo pavadinimas] jūs gausite/įgysite/pajusite…"

B. Kuomet skirtumas nėra akivaizdus, pateikite vieną šalia kito aiškius naudos paaiškinimus.

Idėjų kūrimo pradžiai:
Brendo pavadinimas.
Suteikia daugiau naudos nei jūsų konkurentai.

C. Kuomet trūksta akivaizdžios naudos faktų, nukreipkite vartotojo mintis link idealo.

Idėjų kūrimo pradžiai:
Jeigu jūs galėtumėte…
"Šiandien jūsų svajonės gali virsti realybe su (brendo pavadinimas) (seka paaiškinimas kaip)" 

D. Kai turite akivaizdaus pranašumo faktus, nukreipkite vartotojų dėmesį į jų atsakomybę.

Idėjų kūrimo pradžiai:
Jūs atsakingi už…
Jūsų prievolė…
"Vienu skambučiu jūs galite padėti (...). (Brendo pavadinimas) – pirmasis..."

Pateikite akivaizdžios naudos faktus, galinčius išspręsti realias problemas – štai 4 žmogaus fobijų rizikos faktoriai, kurie nors ir egzistuoja, bet vartotojų nėra aiškiai artikuliuojami:
  1. Pavojaus eliminavimas: pateikiami saugumo testo rezultatai ir ekspertų liudijimai.
  2. Laiko praradimo eliminavimas: pateikiami  liudijimai, kad įdėtos pastangos vertos rezultatų. 
  3. Pinigų praradimo eliminavimas: pateikiamas išvardintų privalumų sąrašas.
  4. Ego netekimo eliminavimas: pateikiami produkto populiarumo tarp kertinių vartotojų liudijimai.

Ir pabaigai – apie mokymosi versle prasmę. Buvęs "Ogilvy & Mather Direct Agency" viceprezidentas Drayton Bird radijo laidoje "Brain Brew" ją apibūdino taip:

"Essentially what you want to do in business is to be able to go in every morning and say today I can do better than I did yesterday. And the only way you are going to do that is if you know more. And the only way you are going to know more is if somebody tells you more."

Būtų smagu, kad kitoje reklamų apžvalgoje gerų lauko reklamų būtų daugiau, nei prastų. Na, o dabar kritika.

Geros (ir retos) reklamos pavyzdys. Net ir neperskaitęs lietuviško teksto vairuotojas (arba užsienietis) supras, apie ką eina kalba.
Dar viena tvarkinga ir aiški reklama, nors ir su gana painiu žodžių žaismu. Apskritai aš prieš alkoholio reklamą viešose vietose. Tai Liberalų sąjūdžio lobizmo pasekmė.
B2B. Smulkintuvai. Ir ką? Kodėl juos verta pirkti? Su nereikalingu www.
B2B. Funkcijų vardijimas nėra pardavimo argumentas. Kai jo nėra, centre talpinamas XXL logas. Www nereikalingas. 
Lengvabūdiška strategija – parodyti mėlyną stogo dangą, XXL logotipą ir tikėtis, kad išsirikiuos pirkėjų eilės. Ne tie laikai, ne ta rinka, ne tie pirkėjai. Kur priežastis, kodėl turėčiau rinktis "Katepal"? Kilmės nebepakanka. Vadybininkams reikėjo pasukti galvą. O pasukti galvą Lietuvoje nebemadinga. Su nereikalingu www.
Dar vienas iš negausių efektingos reklamos pavyzdžių. Bet ji galėjo būti dar informatyvesnė – trūksta svetainės adreso, kur galima būtų rasti platintojus. 
Matyt, "Kemi" nuomone, tai iš koto verčiantis pasiūlymas, todėl kam sukti galvą, ieškant įtaigaus jo pateikimo? Akis bado gramatinės klaidos – ilgio, ploto, tūrio, svorio ir kitų matų sutrumpinti tarptautiniai pavadinimai (santrumpos) rašomi be taško: m, km, cm, mm, g, kg, t, h (valanda), s, min. Po 24 taškas lietuvių kalboje taip pat nededamas. Smulkaus teksto niekas neskaitys. Prasta kompozicija su "skyle" dešiniajame apatiniame kampe.
Geras sprendimas. Tačiau nesėkmingas logas – žalias bananas? Ar tai visgi žirnio ankštis? O gal žalias čili pipiras? Minusas už www.
Mega dydžio darbo skelbimas. Kuo BT geresnė už kitas ir kodėl vairuotojas turėtų skambinti – neaišku (jų yra per mažai, o ne per daug). Logo dizainas nefunkcionalus ir jis neįskaitomas. Tel. nr. rašomas, negalvojant apie patogumą ir įsimintinumą – na kas Lietuvoje renka +370? Ar ši reklama skirta užsieniečiams? Pliusas – skaičiai sugrupuoti.
Katės maiše pardavinėjimas – žadami rezultatai, bet jie nerodomi. Jei neturi kūrybinės idėjos ir ką parodyti, rodai milžinišką logą. Gramatinė klaida – po www. (kam tai?) įdėtas nereikalingas tarpas. 
Antrasis "Projesta" stendas. Kame sodybos aristokratiškumas? Architektūroje (kurios nesimato)? Belapėje aplinkoje? Interjere? Ar talpoje ("100 žmonių" kariuomenėse naudojamu šriftu)? Kaip galima fotografuoti reklamai pastatą, kurio fasadas skendi šešėlyje? Ar ruduo fotografijai tinkamiausias metas? Ir vėl tekstas su klaida – tarp šauktuko ir žodžio tuščio tarpo neturi būti. Ir žinoma www nereikalingas. Ne, aristokratija čia nekvepia.
Nesuprantama, kodėl svarbiausias teiginys – "Helicopter training center"– yra pats mažiausias ir dar parašytas angliškai? Ar AB išties tikisi pritraukti užsieniečių kelyje Vilnius–Kaunas? Kam tas www? Ką reiškia AST žino tik pilotai-profesionalai.
Lietuviška garažinės reklamos klasika. Ką čia pakomentuosi – nei dizaino, nei rinkodaros. Brrr....
Mano nuomone, tai viena geriausių reklamų, galinti būti etalonu kitiems. Viskas čia tvarkoje – ir dizainas ir rinkodaros argumentai.
Abejoju ar pravažiuojantys pamatys, jog kepamos žuvys. Dirbtinoka – niekas po spirgančiomis kepsninėmis juk neguli. Logotipas-pirštinė netinkamoje vietoje. Bet dizainas gan tvarkingas.
LG užstrigęs 90-ųjų pradžioje tiek dizaino, tiek rinkodaros idėjų požiūriu. Logistika tai ne tik pervežimai, bet ir visa sistema – kompleksinė prekybinės veiklos organizavimo grandinė. O reklamoje viena sakoma, o kita rodoma (tie keli vagonai ir keli bėgiai anaiptol neatspindi visos sudėtingos šiuolaikinės logistikos sistemos ir jos valdymo). Visi puikiai žino, kad LG – viena labiausiai stagnuojančių organizacijų ir tokiais faktais neparemtais šūkiais bei iliustracijomis iš "Mažojo princo" pasitikėjimo organizacija nesuformuosi. Ir www nereikalingas.
Geras mėgėjiškumo pavyzdys analizei. Kai nėra idėjos ir atsakymo į klausimą "Kodėl rinktis "P.Varkojo ir Ko" langus (na ir netikęs pavadinimas! Juk užtektų "Varkojis")?"– nebus ir rezultato. Vieną pliusą visgi radau – adresas be www.
"Mega" rinkodarininkai ir dizaineriai persistengė (ar nepasistengė?) – juodu beserifiniu šriftu didžiosiomis raidėmis geltoname fone, apvestame juoda linija, žymimos pavojingos vietos/gaminiai. Tai perspėjimas  laikytis atokiai ir savo vaikų ten nevesti. Adresas su nereikalingu www.
Sekant logika, kad plakate yra du logai, du maišeliai ir du šūkiai, turėjo būti ir du Saboniai. Taip ir nesupratau, kodėl pasirinktas Sabonis, kodėl jis neša produktus į savo automobilį ("Maserati"?) rankomis, nes "Lidl" turi vežimėlius. Juk tai perteikia nepatogaus PC įvaizdį. Neįžiūrimas svetainės adresas su nereikalingu www.
Kodėl rinktis "Blum"? Ką jie gamina? Kas perskaitys "Tavo baldams"? Varganas sprendimas.
Mintis buvo tokia – teiginį "apdailintos" turi sustiprinti saldi porelė (nesvarbu, kad šimtus kartų reklamose matyta). Pardavimo teiginys "apdailintos" yra ne išskiriantis ir todėl silpnas. Pliusas – nėra www.
Tai, turbūt, kada nors taps klasika, kurią analizuos universitetų politikos, komunikacijos ir ženklodaros studentai. Daktaras su šakėmis, kaip populizmo pavyzdys.
Prie tokių reklamų turėtų būti ir popieriniai maišeliai. Kaip lėktuvuose. Nes daug šansų subloguoti.
Kitoje kelio pusėje LSDP atstovas "trolina" dr. M. Adomėną. Žinoma, jei augini gėlytes, tokie "John Deere" traktoriai tiesiog būtini (M.Muižinikas yra UAB "Žiežmarių gėlės" direktorius). Galbūt M.Muižinikas iš "John Deere" dar ir pinigų gavo už jų produkcijos reklamą, kaip pvz. tuos ~2 mln. €, kuriuos M.Muižiniko šeimai padovanojo UAB "Aldec General“ (goo.gl/Edb9Dz)? Plakato kompozicija perkrauta, turinys – tik akių dūmimas. 
Atstumiantis savo antiestetika ir žiauriu kontrastu vizualiai teršiantis kraštovaizdį plakatas. Iš dizaino pusės – na kas gi kontūruoja raides? Ir kam tos www?
Dizaineriui arba vadybininkui plakato ploto buvo per maža – visus elementus sudėliojo iki pat kraštų. Rezultatas gavosi nemalonus akiai, viskas užspausta. Semantinė vardodaros klaida – "Juodasis alksnis" buvo sukurtas gaminti medinius baldus, todėl šis pavadinimas visai netinka sėdmaišių verslui.
Grubi, stačiokiška reklama – jokios kūrybinės idėjos, jokio argumento, kodėl reiktų rinktis šiuos produktus, jokio dizaino, jokios kompozicijos, šriftų margumynas. Logas verkiant prašosi atnaujinimo. Su nereikalingu www.
Dar viena teršianti kraštovaizdį reklama. Tiksliau tai išdidintas laikraštinis-stulpinis skelbimas. Negelbėja net "ekologiškos" spalvos. Būtinai su XXL logu ir būtinai su www. Adreso-firmos pavadinimo vakarėjant nebeįskaitysi.
Dar vienas trumparegiškas sprendimas. Be argumento, kodėl reiktų rinktis šiuos produktus. Be patraukiančios akį, įtaigios kūrybinės idėjos. Pagal "Baxi" (ir kitas to paties tipo reklamas) susipažinimas su mergina atrodytų taip: "Klausyk, trumpai – aš kietas, aš tavęs noriu – varom pas mane". O logas būtinai turi būti iki pat krašto ir adresas su www.
Nejau nacistinės spalvos perteikia pagalbos idėją? Tiesmukiškas, visai nieko bendra su aukštosiomis (lazerinėmis) technologijomis neturintis dizainas. Teigiamas aspektas – nėra www (tiesiog netilpo :).
Lenkai yra lenkai. Jiems, panašu, tinka bet koks kokteilis – mergina viduramžišku raudonu aprėdu gondoloje (kodėl mergina? Kodėl viena?) + "Ponte Vecchio", turintis reprezentuoti molinėmis čerpėmis dengtą Venecijos namą + ant viso to krentančios plieninės lenkiškos čerpės (kas sieja metalines čerpes ir viduramžišką Veneciją?) + Pagrandukas po logu. Kodėl vieniša mergina gondoloje svajoja apie plieninį stogą man taip ir liko neaišku. Semantinė, rinkodarinė ir dizaino kakofonija. Su nereikalingu www.
Grubesnė "Bud Mat""Venecja" versija. Nebeliko pinigų pardavimo idėjai sugalvoti ir fotobankų nuotraukoms, tad kompensacijai įdėta bent mažytė flamingo piktograma. Taip ir matau iš šio latako ant jo krentantį niagarišką vandens srautą. Žinoma, vairuotojai tokių keistų detalių nepastebės. Su nereikalingu www.
Asketizmas "Made in Lithuania" stiliuje: didelis logas, o visa kita nesvarbu (tiksliau neįžiūrima). Koks varlė.lt išskirtinumas tarp e–parduotuvių – neaišku. Kodėl viena akis logotipe didesnė nei kita – taip pat neaišku. Žalia tikrojo logo spalva plakate kažkodėl pavirto piratine juoda. Bet yra pliusas – svetainės pavadinimas su diakritiniu (nors ir neteisingu) ženklu ir be www. Valio!
Štai tikroji "Varlė" logotipo spalva. Klausimas – kas iš pravažiuojančių įžiūrės tą tamsią kompo spalvos masę, lipančią iš kompiuterio? Ar visa kompozicija, spalvos sukuria/perteikia žaidimo atmosferą? Kodėl reiktų pirkti šį "Lenovo"? Toks įspūdis, kad plakato centre užmiršta įrašyti pardavimo teiginį. Pliusas – nėra www.
Ar kas nors dar naudojasi 1588 paslauga? Abejoju ar kas tiki, kad mergina modelio veidu iš fotobanko yra 1588 konsultantė. Simuliakrai reklamoje, simuliakrai ir informacijoje?
Nepatogus rakursas, bet ir iš jo aišku, kad reklamoje nėra argumento apie MB išskirtinumą iš konkurentų. Išvada – tai eiliniai, niekuo neypatingi baldai. Apie logo panašumą su kompanijos "Millward Brown" logu (millwardbrown.com) jau buvo ne kartą rašyta. Net ir santrumpa ta pati.
Žr. pastabą apie "Baxi".
Kuklus, nedidelio formato plakatėlis, disonuojantis su prabangos prekės/paslaugos kaina. Atsidarome Google ir mokomės: goo.gl/rGe2RE. Pliusas – nėra www.
Lietuviškos mišrainės (kitaip – Olivje salotų) analogas dizaine – visko daug, viskas mirga marga, vardijamos vien funkcijos, be jokio įstaigos išskirtinumo įvardijimo, be apčiuopiamos naudos vartotojui. Ir – be abejo – pravažiuojantys tikrai įžiūrės ir prisimins ir adresą, ir svetainę (su www) :)
Žr. pastabą apie "Baxi"
Labai grubus svetainės adresas (ir dar su www). Trūksta kontrasto. Prabangos objektas daug geriau išsiskirtų juodame fone. Kodėl reiktų pirkti MK gaminius – neaišku.
"Geresnis gyvenimas"– abejotinos vertės pardavimo argumentas. Kokia priežastis paskatino tekstą rašyti 3 ar 4 dydžiais? Ką reiškia PVA? Ar anemiškas telefono ekranas suteikia reklamai patrauklumo ir yra papildomas pardavimo argumentas? Nemanau. Logotipo ant mėlyno fono beveik nesimato. Su nereikalingu www.
Taupiau (skurdžiau) nesugalvosi. Žr. pastabas apie "Baxi". Su nereikalingu www.
Viena iš efektingiausių automagistralės reklamų. Manau, kad jai tekstinis pardavimo argumentas net nebūtinas, nes dizainas ir semantika kalba už save – tai vokiška alaus kokybė, tai senos tradicijos (neogotikinis šriftas), tai "Premium" kategorija. Bloga naujiena ta, kad tai – alkoholis :(
Dar vienas pasiūlymas pirkti "Lenovo". Abejotinas pardavimo argumentas ("Nemokamai atsinaujinkite į Windows 10"). O ar kompiuteris neturi jokių privalumų? Kodėl jį pirkti iš "Skytech"? Kūrybinės idėjos nėra. Raudonų piktogramų prasmės nesuprasi. Reklamos originalumas – blykčiojantis logotipas. Pliusas – nėra www.
Dar viena "lietuviška mišrainė". Stendo plotas mažas, informacijos jame aiškiai per daug, viskas susigrūdę ir susispaudę. Su nereikalingu www.
Vėl alus. Plakato problemos – ne plakatams skirtas siauras šriftas. Iliustracija – kaip flandriškos prieškario emocijos kūrimo instrumentas – per subtili ir jos detalės neįžiūrimos.
Kodėl vertėtų rinktis "Hansgrohe"? Paslaptis. Su nereikalingu www.
Primityvi deskriptyvioji reklama. Nesivarginta pristatyti naudą pirkėjui (gal jos ir nėra), prekės išskirtinumą. Net produkto nėra. Tekstai įremti į kraštus, panaudoti 5-ių (!) dydžių šriftai. Būtinai su nereikalingu www.
O čia "Baltijos polistirenas" jau panaudojo produkto fotografijas. Bet rezultatas ne geresnis. Jei nėra nei dizaino, nei kūrybinės idėjos, nei išskirtinumo – geriau nesireklamuoti. Palyginkime reklamų logotipus – abiejų ir spalvos ir šriftai skirtingi! Bet ši reklama turi kelis pliusus – nėra www, telefono numerio rašymas lietuviškas, skaičiai sugrupuoti. 
Tokie vaizdai pasitikėjimo lauko reklama potencialiems užsakovams tikrai neprideda...
Kuo paremtas teiginys "vonioje – tik "Ravak" lieka neaišku. Adreso drąsuoliams, panorėsiantiems tai išsiaiškinti, taipogi nėra. Tekste vietoje brūkšnio panaudotas minuso ženklas.
Kadangi lenkai ne suomiai, jie XXL logais nesipuikuoja. Kodėl reiktų rinktis "Blachy Pruszynski"– neaišku. Pliusas – nėra www, bet klaidina tel. nr.
Kodėl reiktų rinktis "Ace logistics"– neaišku. Koks logistinės grandinės paslaugų spektras – neaišku. Ir žinoma su www.
Lašas šviečia, produkto privalumas pateiktas, tačiau kompozicija – ta pjaunanti akį aštri linija – kuria vizualų disonansą. Ir oranžinė spalva su žaliu natūralumu nesiasocijuoja. Nors vietos yra, nepateiktas svetainės adresas, kur galima būtų gauti daugiau informacijos.
Ar girtas traktorininkas nugriovė ar nebeliko jėgų laikyti varganas reklamas?
Pirmiausia krinta į akis geltona ant geltonos – fone išnyksta produktai. Klaidina telefono nr. Su nereikalingu www.
Taip geriau I.
Taip geriau II.
Taip ne geriau. Geriau nugriauti...
Logas ir žalias tekstas neįskaitomi, prekės konstrukcija tokia, kad pravažiuojantys manys, jog tai malūnas (arba kad tai ta pati plakatą laikanti konstrukcija). Ar sertifikatus dešinėje kas įžiūrės? Nepateikta nauda vartotojui. Su nereikalingu www.
Vargana, jokio patrauklumo neturinti garažinė reklama. Su nereikalingu www.
M-1 miega ant pirmosios radijo stoties laurų. Nejau jie mano, kad neturi konkurentų?
Vietoje trijų smulkių fotografijų turėjo būti viena. Visai ne lietuviško pajūrio rudas koloritas. Kam tas griozdiškas www? Prabangos dizaine nematyti.
Chaotiška, primityvi ir atstumianti B2B reklama "du viename". Fotografija ir piktogramos nedera. Neperskaitomas logas. Kompozicijos nėra. 4 skirtingi šriftų dydžiai. Kodėl reiktų rinktis šią kompaniją ir jos plokštes – neaišku. Pliusas – nėra www.
Mėgėjiška reklama, kurioje nėra idėjos, kompozicija – chaotiška, mėgėjiškas logas, o pažadas su išlyga, kurios vairuotojai jau nebeįžiūrės.
Įdomu, kaip jaučiasi UAB "Valkenda" klientai? Su nereikalingu www.
Ir kodėl gi super namai dega juoda liepsna? Kas juos padegė?
Būtų gera reklama, ji peizažas būtų lietuviškas. Beje, nesuprantu, kodėl gyvūnai išlipa iš pakuotės?
Dizainas tvarkingas, bet pasigendu rinkodarinio išskirtinumo – kiekvienoje tokio tipo bendrovėje gausi bilietus į kur tik panorėsi. Kompanijos pavadinimas beviltiškas rusakalbiams ir anglakalbiams (tiek kalbų yra svetainėje), o diakritinis ženklas vardan jų, deja, paaukotas :( Valio – nėra www!
Batsiuvys be batų. Nei idėjos, nei dizaino. Su nereikalingu www.
Šriftų margumynas, nesuprantama kompozicija. Kodėl nėra automobilio fotografijos? Su nereikalingu www.
Idem. Vaizdas visada geriau, nei tekstas. Kodėl rinktis lietuvišką prekę? Parodykit. Su nereikalingu www.
Apie šią reklamą neturiu nuomonės :/ Su nereikalingu www.
Tiesiog išdidinta standartinė kompanijos durų iškaba. Šūkis nieko nesako ir jo niekas nepamatys.
Ir vėl tik funkcija (gaminiai). Nejau tam, kad suvilioti pirkėją, pakanka parodyti nuogą produktą – be konteksto, be kūrybinės idėjos (istorijos)? Turint pakankamai didelę konkurenciją (IKEA, "Berry"...) tokia strategija labai abejoju.  
Idem
Ne, geriau nereikia.
Skamba gražiai, bet apie kokius vaikus eina kalba? "Maxima" vadovų? Našlaičius?
Kauno devynaukščiuose gyventi verta!
Baltas ant balto... Taip tapyti mėgo italų tapytojas Giorgio Morandi (1890 – 1964). O ką balta turi komunikuoti reklamoje? Švarumą. "Darbo partija" ir švarios rankos? Ar yra dar tuo tikinčių naivuolių? Kas plakate įskaitys kandidato keturių punktų programą?
"Žana"– "Varlės" sesuo: keletas bendrinių piktogramų, svetainės (būtinai su www) adresas + logotipas padės kurti kompanijai reputaciją? O kur atsakymas į klausimą "Kodėl verta rinktis "Žanos" indus"? Juk būtent toks turi būti bet kokios reklamos tikslas (jei tik tai ne įvaizdinė ir ne socialinė reklama).
Galima diskutuoti ar tam, kad parodyti produkto naudą, pakanka ją surašyti (Mg, Ca, K+), bet plakato dizainas tvarkingas, nors ir be ambicijų.
Skurdi, be idėjos reklama, nusenęs logas, tuščias, išskirtinumą turėjęs kurti, šūkis – o kas gi tai dar, jei ne sofa? Stalas? Vonia? Akvariumas? Mėgėjiškas šriftas. Su nereikalingu www.
Sakyčiau perdėm tiesmukiškas ir neužkabinantis būdas reklamuoti savo paslaugas. Nors gal tokio tipo paslaugoms ir efektyvus.
Klasikinė automobilinė reklama su pompastišku ir nelabai aiškiu šūkiu. Vienok dizainas (jo adaptacija) ir visuma tvarkingi.
Pamačius šį plakatą nebesinori eiti grybauti :( Tai Lietuvos antireklama atvykstantiems turistams, kuriems pasakojamos gražios istorijos apie nuostabius mūsų miškus. Ypač žavi QR kodas – nejau "Saugi veja" tikisi, kad kas sustos ir fotografuos šį stendą? Ų su neteisinga nosine.
B2B reklama be kūrybinės idėjos, idėja pakeista XXL logu, kurioje pasitenkinta išvardinti funkcijas, bet užmiršta pateikti "Frega" privalumus ir išskirtinumus. Su nereikalingu www.
Ir vėl reklama be kūrybinės idėjos, kurioje idėja pakeista XXL logu, kurioje išvardinti produktai neįžiūrimi, o teiginys "Naujos" nekuria išskirtinumo ir pranašumo. Garantiją ir dar kažką greta vargu bau ar kas įžiūrės. Su nereikalingu www.
Tas pats – deskriptyvioji reklama be kūrybinės idėjos, kurioje idėja pakeista XXL logu. Plakate be tvarkos išmėtyti produktai nelabai įžiūrimi ir šis bravūriškumas ekstrapoliuojamas paties brendo įvaizdžiui. Produktų privalumai (nauda) ir išskirtinumai užmiršti. Su nereikalingu www.
Dar viena nemaloni akiai ir darkanti kraštovaizdį laikraščių ir stulpų skelbimų tipo reklama. Šriftų chaosas. Sandėlys neįžiūrimas. Nesu logistikos ekspertas, tad darau prielaidą, kad "A tipo sandėliai Vilniuje" ir yra tas išskirtinis privalumas prieš konkurentus. Su nereikalingu ir griozdišku www. 
Reklama be produkto, be kūrybinės idėjos, kuri pakeista tiesiog XXL logu. Su nereikalingu www.
Šis stendas buvo tuščias, bet, belaukdama kliento, "Logopro" galėtų turėti budintį, akiai malonų, meną/moters grožį šlovinantį plakatą, pvz., F.Gojos "Nuogą machą". Menas atkreiptų klientų dėmesį! Aišku, yra tikimybė, kad kas nors jį neteisingai interpretuos :) Beje, "Logopro" lengviau įsiminti, nei 8 skaičius.
Piktogramos, kurias reikia aiškinti, prekės be išskirtinumo (ar Lietuvoje trūksta automobilinių šaldytuvų?), sugrūstas kontūruotas tekstas ir nereikalingas www.
Dar vienas ne ten atsiradęs darbo skelbimas. Tiesa sakant, nesuprantu, kaip vežėją į šį darbą turėtų sugundyti puspriekabių nuoma. Pliusas – nėra www.
Primityviau nesugalvosi. Reklamą ir logą, matyt, sumeistravo kažkas iš vadybininkų ar savininkų. Belieka tik nusikeikti ir numoti ranka. 
O ką? Turgus perpozicionuojamas į verslo parką, tvyrantis prisiminimuose prakaitas neutralizuojamas saulute, tiesmukiškas bendravimas – apvaliomis formomis, o pardavimo argumentas išskirtinis – derybos. Be reikalo tik nerodomi patys "Gariūnai". Adresas, aišku, su nereikalingu www.
Kam kankintis, ieškant patrauklios kūrybinės idėjos? Pakaks logo ir produkto pavadinimo. 
Štai ir atėjo laikai, kai kiekvienas mūsų gali būti žvaigžde. Sveikinu brokerį Darių Sakevičių, dirbantį "Capital", tačiau turintį personalizuotą URL adresą (su nereikalingu www). Visgi neapleidžia mintis, kad gyvenimas be tarpininkų būtų daug paprastesnis. Ir dar – jei staiga Darių perpirks "Remax", ką darys "Capital"? O plakate aiškiai per daug informacijos ir matomas "Lidl" sindromas (t.y. du logotipai). Telefono nr. su griozdišku +370, bet užtat su sugrupuotais skaičiais.
Nuskriaustu besijaučiantis prezidentas net ir praėjus 12-ai metų po apkaltos ieško tautos užtarimo. Kieto aviatoriaus įvaizdžiu. Su nereikalingu www ir neįskaitomu adresu.
Kūrybinė idėja – kainos, kurios verčia skristi (bet kažkodėl nuo "Akropolio"). Galima suvokti ir taip – "Akropolyje" didysis vasarinis moterų išpardavimas. Beje, vasaros išpardavimas ar vasarinis?
Faktais nepatvirtintas teiginys – klaidinanti reklama. Kodėl taip neestetiškai išdidintas "vairuotojų"? Ar kitas tekstas per mažas ir neįskaitomas?
Ką sako ši reklama? Kad "Nordikoje" ankšta.
Viewing all 95 articles
Browse latest View live